מסלול תיעודי קצר - תחרות אופיר 2019

אב ובנו

גרשון ומשה עלו יחד מרוסיה לישראל לפני 15 שנה. הם נדו ונעו בין כמה בתים עד שמצאו לעצמם בית קטן בשכונת קרית משה בירושלים. גרשון הוא האב, משה הוא הבן. גרשון, איש רוח כריזמטי וסוחף מעביר מביתם שיעורים לתלמידיו שחיים בארצות שונות בעולם. משה, מביט בו מהצד, מתחכה אחריו בניסיון ללמוד ממנו. אבל במקביל, בין שיעורים לטיולים ברחובות השכונה, בוחן משה את האני האינדיבידואלי שלו. דרך חיפוש עבודה חדשה וחיפוש אהבה הכולל מפגש עם שדכניות, מנסה משה למצוא את מקומו בעולם.

 

אין אריות בתל אביב

הרב מרדכי שורנשטיין, הגיע לנמל תל אביב ב 1935 עם ציפורים נדירות, וחלום לפתוח גן חיות בארץ ישראל. הוא פתח חנות חיות בביתו ברחוב שנקין. תלונות השכנים על חיות הבר בחצר הביאה את העירייה להקצות לו שטח בפרדס העיר, והוא מונה למנהל גן החיות. עם הצלחת הגן, היו כאלה שרצו להיפרד מהרב, ולאחר שהלינו את שכרו, הוא לקח מקופאית הגן 3 לירות על חשבון משכורתו. זה הוביל לסילוקו מגן החיות, למשפט ולסערה ציבורית בעקבות זאת. זהו משל על תל אביב - עיר של חולמים שהפכה לעיר של עסקנים, ואחר כך לעיר של טייקונים.

 

אלוהים רוצה בית

ארבע האחיות אהרונוב, כולן אקדמאיות, נשים עובדות ואמהות מסורות, אך לבן נוהה אחר יעד אחד: בניית בית מקדש שלישי בהר הבית. אסון כבד פוקד את האחיות במהלך הצילומים. האם הוא יסיט אותן מדרכן הנחושה, יגדע את פעלתנותן הקדחתנית?

 

אליפלט - דוד שלי גיבור

עמי נפל במלחמת ששת הימים והותיר אחריו משפחה שכולה ואסופת מכתבים. 50 שנה לאחר מכן, נחשף שקד, יוצר הסרט ואחיינו של עמי, לסוד הקשור במותו. בין לבין ביקורים אצל סבתו, יוצא שקד לגלות את האמת על מיתוס, שקרים וסודות משפחתיים.

 

אמה

חמש-עשרה שנים אמה הכלבה היא היצור הקרוב ביותר לנועה. כשאמה מפתחת דמנציה והופכת לעיוורת, נועה מתקשה לתת לה ללכת. תומר, בן זוגה, מפציר בה להבטיח לו שאם הוא יגיע למצב כזה היא חייבת להרדים אותו. נועה מבינה שאין מנוס ומחליטה להזמין את הווטרינר ולגאול את אמה מסבלה. אבל הווטרינר יוכל להגיע רק עוד שבוע - זוהי כרוניקה של מוות ידוע מראש, והיא מצופה בהרבה אוכל.

 

ביחד לבד

רוית מקדישה את כל זמנה החופשי לחיבוק תינוקות נטושים. ללא חום ומגע, התינוקות העזובים אינם מתפתחים ואף עלולים שלא לשרוד. לקראת גיל חמישים, רוית מבינה שלא רק תינוקות צריכים חיבוק והיא מתחילה לחפש את החיבוק שיאפשר גם לה לשרוד.

 

היה היה ילד

הסרט מעניק לנו מבט נדיר ואינטימי על חיי המשפחה, תוך שהם מנווטים את הניסויים האוניברסליים של מערכות יחסים במשפחה, שצבעם חוויה מיוחדת של גידול ילד בעל צרכים מיוחדים.

 

הכוכבים של שטרן

במשך עשר שנים של צילומים ותיעוד, זהו סרט מעקב על בניין בירושלים ודייריו כולל אותי. הגעתי עם עלית הנוער ממרוקו בגיל 16 ונפצעתי קשה בפעולה צבאית בעזה בזמן שהוריי עדיין חיים אז במרוקו.... הסרט ניזון מניסיון זה ומסיפורים אחרים בבניין הירושלמי המתחרד חזק. מדובר פה על זהות, השתייכות והתחשבות בזולה ועל כוחה של הדת.

 

המראה של השמש

תמר אריאל, גדלה במושב דתי בדרום הארץ, בעולם רווי ערכים יהודיים וציוניים ובבית שאפשר לה ללכת בנתיב שלה. לאחר ששרתה שנתיים בשרות הלאומי, היא התגייסה לצבא והייתה לנווטת הקרב הדתייה הראשונה בחיל האויר הישראלי. בסתיו 2014, לאחר תקופה עמוסה של לוחמה במבצע צוק איתן, תמר יצאה להתאוורר בטיול לנפאל. כשתמר וקבוצה של ישראלים ותיירים מכל העולם, הגיעו לפסגת האנפורנה, הם נקלעו לסופת שלגים בלתי צפויה ונאלצו להיאבק על חייהם מול פגעי הטבע.

 

הסוד שכולם יודעים

תיעוד של 15 שנים המלווה את חייו הסוערים של נסיך הימין הקיצוני אשר מגלה באחד ממעצריו הרבים את סוד חייו. בתסכולו הרב הוא יוצא למסע בעקבות השמועה שרודפת אותו ואת משפחתו מהיום שנולד.

 

הקרב שלא נגמר

רודריגו גונזלס היה אחד מכוכבי הטלוויזיה המפורסמים והמצליחים ביותר בארץ, בסרט הוא חושף לראשונה את הסוד הגדול שמלווה אותו מאז השתתף בקרבות מלחמת לבנון השניה. גונזלס, שעלה בגיל 11 מצ׳ילה, התגייס לגולני כדי שלא להרגיש דחוי ושונה בקיבוץ בו גדל והתחנך. מה שאמור היה להיות כרטיס הכניסה שלו להוויה הישראלית הופך לטראומת חייו, בעקבות הלחימה הוא לוקה בהלם קרב ובמשך שנים רבות מסתיר עובדה זו מהקרובים אליו ביותר. הבמאי איתי רזיאל מלווה את רודריגו לאורך התהליך המורכב שהוא עובר בניסיון לחשוף ולהתמודד עם הטראומה.

 

השיעור של נינו

נינו ביטון, המוכר היום בקרב מוזיקאיים מובילים כאחד המאסטרים הגדולים בעולם של מוזיקה אנדלוסית ואלג‘יראית קלסיים, הצליח בניגוד לכל התחזיות לשרוד בשוליים ולהעמיד שורה נכבדת של תלמידים וממשיכי דרך.

 

זונה כמוני

לפני עשרים שנה נחטפה צ‘ילה בהונגריה על ידי ארגון סוחרי נשים ישראלי והוכרחה לעבוד בזנות. עכשיו היא יוצאת לחפש אחר החוטפים שלה. אחרי שחזרה אל הגיהינום האם תצליח לצאת ממנו שוב?

 

חוף המועד

הסיפורים הפרטיים מתאחדים ויוצרים סיפור על עם מחולק, עדתי, מגזרי, שיושב בשלום ובשכנות תחת "סוכה" אחת על החוף הישראלי ביותר.

 

מסיבת פרישה

מיד לאחר פרישתה המיוחלת לגמלאות, חלתה חנה בפיברומיאלגיה. בעלה טוביה אינו מוכן לקבל את העובדה שגם מועד פרישתו מתקרב, הוא חושש שיאבד את מקומו בעולם וישקע יחד עם אשתו הדואבת, בעוד היא מחכה לרגע שיהיה לצידה וייתן לה את תחושת הביטחון שכל-כך חסרה לה. בתווך עומד בנם - במאי הסרט שמנסה לסתום את החורים בסכר המאיים להתמוטט. החוטים העדינים המרכיבים את מערכת היחסים ביניהם נחשפים בתקופה של הסתגלות לחיים חדשים, מצב המאלץ אותם אחרי 45 שנות נישואין לנסות ולברוא את עצמם מחדש.

 

מתנחלת

איריס זכי, במאית תל אביבית, נוחתת בלב ההתנחלות תקוע כדי לנסות ולשוחח לראשונה עם האנשים שגרים בעבר השני של הקו הירוק. מחוץ למכולת של היישוב, מתחת לעץ, היא מציבה שלוש מצלמות, שולחן ושני כסאות, וממתינה לדבר עם המקומיים. החשש מהפולשת ומהמצלמות מותיר בתחילה את איריס בעיקר ​לבדה. אך עד מהרה הכסא שמולה לא נותר עוד ריק. אט אט יושבים מתנחלים מרקעים שונים לשיחות כנות, מפתיעות, לעתים משעשעות, המביאות מבט רענן על המציאות הישראלית משני צדי הקו הירוק.

 

סופיק

בגיל 10 התדרדר מצבו של סופיק (Sufik), ילד מקסים ואוטיסט. הוא הפסיק לחייך ובמקום זה היה מגרד את עצמו עד זוב דם. כמוצא אחרון הוריו רינה ודרור יצאו למסע במטרה להשיג עבורו אישור לקנאביס רפואי בימים בהם הרעיון של טיפול בילדים בעזרת קנאביס רפואי לא היה מקובל כלל. לאחר מאבק עיקש ובליווי צמוד הפך בשנת 2012 סופיק לילד האוטיסט הראשון בישראל שקיבל רישיון קנאביס לטיפול באוטיזם.

 

רחל אגמון

רחל אגמון נכנסת לרכבו של חיים צפרירי, שעצר לה בטרמפיאדה. היא דתייה רווקה מירושלים. הוא חקלאי חילוני, נשוי ואב לשישה. ובכל זאת, למרות הפערים, הם מנהלים רומן ממושך ואף מביאים ילד לעולם. שלושים שנה לאחר מכן יוצא אותו הילד - במאי הסרט, יאיר אגמון - לשני מסעות עם הוריו, כדי להבין את הסיפור המופרע שהעניק לו את חייו. אבא שלו לוקח אותו להפלגת שעשועים בעיצומו של מבצע צוק איתן, ואמא שלו לוקחת אותו לאוקראינה, לטיול "בעקבות הסופרים העבריים הגדולים". דרך שני המסעות מצליח יאיר לחלץ מהוריו שני סיפורים סותרים.