מסלול תיעודי ארוך - תחרות אופיר 2019

אורי זהר חוזר

עשרות שנים לאחר חזרתו בתשובה, אורי זהר שב לביים סרט עלילתי. במרכזו - סיפורה של רקדנית מצליחה המגלה את האמונה ונקרעת, כזהר עצמו, בין עולם התורה לבין עשייתה האמנותית. בסופם של ימי הצילום, בדרכו לירושלים, מספר זהר את סיפור חייו.

 

אישה של בית

ככל שניסו לכפות עליה את הקודים של החברה הגרוזינית הפטריארכלית כך התעוררה בג‘יין התנגדות עצומה וביקורת. היא סירבה להתחתן, התגייסה לצה"ל, למדה קולנוע, התאהבה ובגיל 38 אזרה אומץ ונכנסה להריון. אחרי שנים של בריחה ורגע לפני שהיא הופכת להיות אמא, חוזרת ג‘יין עם מצלמה המאפשרת לה לראשונה לעמוד בביטחון מול משפחתה ומול עברה. באמצעות המצלמה היא שוברת את קשר השתיקה ומנסה להבין את אמה ואת עצמה בצל מערכות היחסים המורכבות עם הגברים במשפחה - להבין ואולי גם לסלוח. הסרט זכה בפרס חבר השופטים בפסטיבל דוקאביב ובסרט הטוב ביותר בפסטיבל היהודי בקופנהאגן.

 

במדבר דיפטיך תיעודי

"חלומו של עומאר" ו"חלומו של אבידן" הם שני חלקים של פרויקט תיעודי, המצולמים בדרום הר חברון ומתבוננים באינטימיות ברועי צאן החיים במדבר, בשטח c של הרשות הפלסטינית הנשלט על ידי הצבא הישראלי.

 

דבש שחור, שירת חייו של אברהם סוצקבר

כל עוד אברהם סוצקבר חי, הוא לא הסכים שיעשו סרט על חייו. כיום, שמונה שנים לאחר מותו,"דבש שחור" מספר את סיפורו יוצא הדופן של גדול משוררי היידיש בעת החדשה – האיש שהנהיג את מחתרת בריגדת הנייר שהצילה כתבי יד יהודיים מהנאצים, כתב את ״הימנון השואה״, זכה שסטאלין יתאהב בשיר שלו וישלח מטוס כדי להצילו מלב המלחמה, והעיד במשפטי נירנברג. סוצקבר עלה לישראל ב-1947 וכתב בה ביידיש מופלאה וחיונית בעוד קהל קוראיו הולך ומתמעט. אל הלווייתו, הלווייתה של שפה שלמה, הגיעו רק כמה עשרות אנשים.

 

החיים הנסתרים של שייקה אופיר

הסיפור שטרם סופר על אחד מגדולי השחקנים הישראלים בכל הזמנים – שייקה אופיר. ביוגרפיה קולנועית של האיש בעל אלף הפרצופים, שכל כך רצה להצחיק ולהיות נאהב, ואף הצליח לשמור על מקומו בפיסגה לפחות שני עשורים, אבל שילם מחיר אישי ומשפחתי כבד.

 

יונתן אגסי הציל את חיי

יונתן אגסי, אחד מכוכבי הפורנו הגאה הגדולים בעולם, חולק את חייו בין ברלין לישראל. משענתו היחידה היא אמו, אנה לנגר, המקבלת אותו באהבה גדולה. זהו מסמך נוקב על עולם הפורנו ושירותי הליווי, שמעולם לא תועד בפירוט אינטימי ומפוכח כל כך. תיאור של מערכת יחסים בן אם לבנה, המעזים לבחון מחדש, באומץ וברגישות, את גבולות התא המשפחתי.

 

לתפוס את יהושע

מרדף חוצה יבשות, הנפרש על-פני 5 שנים, בעקבותיו של יהושע אליצור, מתנחל מאיתמר שהורשע בהריגת פלסטיני, אך נעלם לפני שנגזר עונשו. במסעו, חושף הבמאי שי פוגלמן את נתיב הבריחה ואת דמותו המסתורית של הפושע הנמלט.

 

סיבת המוות

בליל 5 במרץ 2002 נפתחה אש חיה מגשר "מעריב" אל עבר שתי מסעדות תל-אביביות: סי-פוד מרקט ומפגש הסטייק. אל תוך הכאוס הגיע במהירות השוטר סלים ברכאת, וניטרל את המחבל. אלא שהמחבל, בכוחותיו האחרונים, הרג אותו. בכל שנה משתתף אחיו של סלים, ג‘מאל, באזכרה שעורכים חברי היחידה לזכר עמיתם. עשר שנים לאחר התקרית מקבל ג‘מאל מידע שלפיו אחיו לא נהרג על ידי המחבל. לאחר שאינו מוצא תשובות אצל חברי היחידה, הוא מחליט לצאת למסע בלשי פרטי כדי לגלות מי באמת הרג את אחיו. האם המשטרה הסתירה ממנו מידע על נסיבות מותו של סלים?

 

פגות תוקף

Leftover Women - הוא המונח שנטבע על-ידי הממשלה הסינית לנשים משכילות בשנות ה-20 לחייהן, שטרם התחתנו. הסרט מביא את סיפורן של שלוש נשים שיוצאות לחפש חתן, רגע לפני שהן תתויגנה כנשים שפג תוקפן.

 

קינג ביבי

הביוגרפיה של בנימין נתניהו רצופה אינספור הופעות תקשורתיות שעזרו לו לבצר את מעמדו. בעזרת חומרים ארכיוניים מהופעותיו לאורך השנים, "קינג ביבי" סוקר את עלייתו לשלטון: החל בימים שבהם כיכב כמומחה לטרור בטלוויזיה האמריקאית של שנות ה-80, דרך התוודותו בשידור חי על פרשת הקלטת הלוהטת, ועד שהשיג שליטה מלאה ברשתות החברתיות והפסיק כמעט להעניק ראיונות לתקשורת הישראלית.

 

תמונת חייו

בגיל 65, בשלהי קריירה מפוארת, יוצא צלם הטבע עמוס נחום למסע אל עבר התמונה היחידה שחסרה לו. במישורים הארקטיים האינסופיים של צפון קנדה, עמוס מתכנן להפגש פנים אל פנים, וללא אמצעי הגנה עם דוב הקוטב ועם סיפור חייו.