אופיר 2020 בצל משבר הקורונה


תחרות פרסי אופיר 2020 יוצאת לדרך בצל מגפת הקורונה

האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה מקיימת זו השנה ה-30 את תחרות פרסי אופיר לקולנוע.

משבר מגפת הקורונה העמיד את התעשייה שלנו במצב כמעט בלתי אפשרי: הפקות נעצרו, לא ידוע מתי ייפתחו בתי הקולנוע ורוב התעשייה פשוט הוקפאה. אנשי ונשות המקצוע מתנהלים בחוסר ודאות כלכלית,  ואין אופק ברור לחזרה לשגרה.


ובכל זאת, גם בתקופה זו, בזמן שמשבר פוקד את התעשייה שלנו, 
החליטה האקדמיה שלא להשתהות ולהוציא את התחרות לדרך.


ברור שאין לנו כרגע שום עניין בטקסים ובשטיחים אדומים. פתיחת התחרות אינה מעידה על קיומו של טקס פרסים במתכונתו הרגילה. אנו בוחנים כל העת את התאמת התחרות למצב המשתנה, ושומרים על הזכות לעדכונים ושינויים לאורך הדרך.


לפתחנו עמדו מספר דילמות סביב קיום התחרות: כיצד לקיים תחרות כשתעשיית הקולנוע בהקפאה? ללא בתי קולנוע פעילים שמשמשים להקרנות התחרות, לשיווק הסרטים לאחר הזכייה, וללא ודאות מתי הם יחזרו לפעול? כאשר נמצאים בעיצומו של משבר כה חמור שפוגע בתעשייה שלנו באופן ממוקד – האם זה הזמן לדבר על תחרויות וחלוקת פרסים?


יחד עם זאת, חשוב לנו שלא לוותר על שנת 2020. לתת חשיפה לסרטים שנעשו והופצו כמו גם לסרטים חדשים, ולהשתמש בתחרות כדי להדגיש את החשיבות של תעשיית הקולנוע המקומית בעת זו של משבר.


אנו מקשיבים למגוון הקולות בתעשייה ומקיימים דיאלוג שוטף כיצד לקדם את התחרות ואת הסרטים ויוצריהם. 

חשוב לעדכן שאנחנו פועלים ביחד, כל איגודי היוצרים מול הרשויות השונות על מנת להגיע להסכמות שיקלו על התחום שלנו לשרוד את המשבר.

בנוסף אנחנו בודקים בימים אלה היתכנות להקדים כבר בשנת 2021 את טקס אופיר לתקופת האביב כדי לאפשר זמן מספיק לקמפיין אוסקר ראוי לסרט הזוכה, בצורה שעשויה להשפיע משמעותית על סיכוייו, ובכך לקדם אף יותר את החשיפה של קולנוע ישראלי בעולם.

אנו מאחלים הרבה בהצלחה לכל המתחרים,

ומקווים שבקרוב התרבות הישראלית והקולנוע הישראלי ישובו למסלולם

אסף אמיר, יו"ר האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה
נעמי מיכאלי, מנכ"לית האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה

לתכניה לחצו כאן