מסלול תיעודי קצר עד 60 דקות

אנדרגראונד בלט

סטודיו לבלט מתחת למושבים של אוהדי בית"ר בטדי. התקרה רועדת, מבודד מהכדורגל, מירושלים. פלנטה אחרת. בלט וכדורגל שילוב סוריאליסטי. שניהם נוגעים בתשוקות הראשוניות של האדם. תשוקה היא הבסיס של הסטודיו של נדיה. כך הכדורגל מעל. המיקום המשותף פחות מוזר כשאתה מזהה הדמיון.

 

ארץ עיר

ההורים לבית משפחת אסיין, מהגרי עבודה ניגרים ממערב אפריקה נפגשו בישראל שם נולדו וגדלו שלושת ילדיהם. ברגע של ייאוש האם התארגנה תוך יום ועזבה עם ילדיה לניגריה. בניגריה הם היטלטלו בדרכים חסרי כל. היחידה שעבדה והחזיקה בקושי את המשפחה לבדה היא אסתר הבכורה. הסטטוס של אסתר השתנה כאשר היא קיבלה אישור חד פעמי לחזור לישראל לבדה. עכשיו משפחתה תלויה בה עוד יותר וברור לה שהיא חייבת להציל את משפחתה.

 

בחזרה לצ'רנוביל

כ-1608 אנשים החיים בישראל מוכרים כמנטרלי האסון הגרעיני בצ׳רנוביל. הם אלה שהיו אחראים על תיקון נזקי התאונה. בזכותם, נעצרה פליטת הקרינה שאיימה לזהם את אירופה כולה. אחרי יותר מ-30 שנה, הם חוזרים אל המקום ששינה את חייהם לעד. הסרט מתייחד באופן אינטימי עם סיפוריהם ובאמצעות פסיפס של חוויות, המסופרות מנקודות מבט שונות, משחזר את תמונת האסון הטכנולוגית הגדולה בתולדות האנושות.

 

גשם בעינים

בית הילדים מעוז חיים, השנה 1943. קול ירייה נשמע ולאחריו דממה. דבורה‘לה בת ה-11 הופכת ליתומה. סיפרו לה כי אמה נהרגה מפליטת כדור במהלך אימון בנשק אולם דבורה מתחילה לשמוע מסביב את המילה "התאבדות". היא הייתה נסערת, תאונת אימונים או התאבדות? ואם התאבדות, איך אמא יכלה להשאיר אותה כך לגמרי לבד בעולם? רק כעבור שנים רבות תגלה דבורה מה באמת קרה לאמה. במסע אל עברה, חוזר בנה, אל ילדותה של אמו, אמא עם "גשם בעיניים" כפי שהעידה על עצמה, אמא שסיפור חייה המפותל השפיע על כתיבתה כמו גם על יחסיה עם ילדיה ומשפחתה.

 

האברך מהחיזבאללה

איברהים יאסין נולד בכפר קטן בלבנון, ונועד ללכת בדרכו של אביו ולהיות איש אדמה ורועה צאן, אבל החיים זימנו לו גורל אחר. כשעלילת חייו מסתבכת ומתהפכת עליו, הוא מתקשה לשאת בעול ומבקש את מותו. אך בדיוק כשנדמה שכאן מסתיים הסיפור, מתחיל סיפור חדש שנשמע כמו עלילת מתח בדיונית, הממקמת את יאסין במרכזן של פעולות חשאיות, מהנועזות והמסוכנות שביצעה ישראל בשנות השמונים והתשעים בלבנון. כששוב רועדת הקרקע מתחת לרגליו, הוא נאלץ להתחיל הכל מחדש.

 

הדווקאים

"הדווקאים" מתחקה אחר חייהם של שישה גברים הומוסקסואלים שנולדו בתקופת קום המדינה. דרך סיפור חייהם מתאר הסרט את החיים המחתרתיים והלא מתועדים של ההומוסקסואלים בישראל בשנות השישים והשבעים; מהתקופה בה הנטייה המינית הייתה לא חוקית ונחשבה למחלת נפש, עד שנת 1979, השנה שבה יצאו מספר אמיצים לכיכר מלכי ישראל על מנת להפגין למען זכויותיהם, וההיסטוריה של הקהילה הגאה בישראל החלה להיות מסופרת ומתועדת.

 

החוף הנפרד

רק חצי שעת נסיעה מפרידה בין בני ברק החרדית לחוף הים בתל אביב, אך במושגי הצניעות והטהרה מדובר באלפי שנות אור. ובכל זאת במרכז בועת החילוניות, במפרץ קטנטן, בשכנות לחוף הקהילה הגאה, מתקיים החוף הנפרד. החוף היחידי בעולם אשר מפריד בין גברים לנשים, ואליו "בורחות" ‘חבורת האמיצות‘ בראשותה של הרבנית רביץ. החבורה הן חרדיות מבני ברק אשר מוצאות בחוף עצמאות, חופש ומפלט מחייהן הקשים. עד שיום אחד מנסים הרבנים לסגור להם את גן העדן הפרטי שלהן. מה יעשו החברות האמיצות? האם יילחמו ברבנים או ייכנעו לחוקים שלהם?

 

העומר

סרט קטן ועצמאי, העוסק באופן אלגורי, אירוני, משעשע והזוי, במסורת הקיבוצית ההולכת ונכחדת. קבוצת רקדני טקס קציר העומר המסורתי, שרובם כבר אינם צעירים, מוזמנים לפסטיבל ריקודים בין-לאומי בצ‘כיה. נאמנה עליהם החובה להקפיד ולשמור על כל תנועה ומילה "מהטקס הקדוש" שנוצר לפני 75 שנה!... הדרמה מתחילה כשבאחת ההופעות, ובלהט הריקוד, מאסו הרקדנים במילים המסורתיות והארכאיות, וביקשו להשתחרר וזרקו בדיחות פרטיות, תוך שנהנים מהאינטראקציה עם הקהל. דבר שגרם "לשבירת הכלים" של הרקדן הוותיק "שומר הגחלת" שלא יכול היה לעבור על כך לסדר היום....

 

ונזכור את כולם?

הקרב המרכזי במרד גטו וארשה אירע בכיכר מוראנובסקי, במהלכו הונף דגל כחול לבן מעל גגות הגטו. קרב זה נוהל על ידי קבוצת לוחמים שסיפורם הועלם מספרי ההיסטוריה ופנתיאון הגבורה היהודי. דרך הדוחות של הגנרל הגרמני, יורגן שטרופ, וסיפורה של ז‘וטה הרטמן, הלוחמת האחרונה ששרדה, נתוודע לסיפורו של מרד גטו וארשה כפי שטרם נחשף.

 

חיים רגילים

הלן ופדומו נמלטו מהאימה באפריקה ומבקשות מקלט בגרמניה ובישראל. שתיהן מתמודדות עם האפליה, הזרות והניתוק של החיים ללא בית. על הציר שעובר מברלין לתל אביב מתגלים סיפורי חיים של פליטות בצל הגחמות השלטוניות. השתיים מגלות שהן חולקות גורל משותף של חיים רעועים, ותקווה שלמרות הכל, לחלומות שלהן יש תוקף.

 

חתונה הפוכה

הסרט חתונה הפוכה מביא את סיפורם של גברים ונשים מקהילת הלהט"ב, שמסיבות דתיות בוחרים להתחתן בניגוד לנטייתם, כדי לציית לחוקי התורה, ולהתקבל בחברה הדתית ובמשפחות שגדלו בהן. לפעמים שיתפו את בני הזוג, לפעמים הסתירו את הסוד, ויש שהדחיקו ולא סיפרו גם לעצמם. אחרי הגירושים, הם מתמודדים עם הקונפליקט הפנימי מול האמונה וחוקי הדת, עם המשפחה והקהילה הדתית, עם החשיפה לחברה ולילדים, ועם חיפוש בן זוג. הדמויות עוברות מסע של קבלה עצמית, ופעילות שנועדה להביא לשינוי תודעה בסביבה הדתית.

 

לשחק חולשה

נעמי פולני נאלצה לחוות את פחדיה הגדולים ביותר פעמיים. פעם כשחקנית המגלמת תפקיד ובפעם השנייה לבדה בביתה. בדיאלוג מתמיד עם המצלמה היא משתפת את תחושותיה לקראת סוף החיים, כאשר לראשונה בחייה היא נאלצת להתמודד עם סלידתה מלהיראות ולהרגיש חלשה. סרט פיוטי על הניצחון הבלתי נמנע של הגוף על הרוח.

 

לשמור בבטן

חן רותם, מוזיקאית ויוצרת, חולמת להיות אם פונדקאית. ביחד עם בן זוגה, עומר יפמן, ושני ילדיהם הקטנים הם יוצאים כמשפחה למסע הפונדקאות, לאחר שהם מגלים כי זוג חברים שלהם מחפש פונדקאית. הקרבה בין שני הזוגות, ההיכרות המוקדמת והחברות ייעמדו שוב ושוב למבחן במהלך ההיריון המורכב. זהו סרט המלווה תהליך פונדקאות, אך למעשה מפרק ומגדיר את מושג הנתינה והזוגיות. הוא נוגע בסוגיות חברתיות ואתיות ומפגיש את הצופה עם אנשים פשוטים שבחרו לעשות מעשה גדול מהחיים.

 

מאה מיליון צפיות

מה גרם ליוטיובר אקטיביסט להיכנס עם אקדח למשרדי יוטיוב, לירות בעובדים, ואז להתאבד? המסע של איתמר רוז, יוצר סרטונים סאטיריים פוליטיים ויוטיובר כושל, מתחיל בכלל מרצון פשוט. לפצח את סוד הקסם של הסרטונים הכי ויראליים ביוטיוב, ואז לעשות את זה בעצמו - להגיע ל-100 מיליון צפיות. רוז לוקח אותנו למסע פרוע בעקבות האבולוציה של יוטיוב. מהאגדות הויראליות, אל תעשיית היוטיוברים והדרך שבה האלגוריתם דוחק ביוצרים, עד לצנזורה פוליטית ומחיקת מיליוני סרטונים, שמובילים לפיצוץ ולטרגדיה.

 

מיוחדת במינה

גילי בסון נולדה בגוף הלא נכון. לאחר תקופה ארוכה בה ניסתה להבין מיהי ומהי, החליטה לבצע את הצעד הגורלי. אלא שגם לאחר מכן נכונו לה התמודדויות, הן במישור האישי והן במקצועי. הסרט מתאר את המשך מסע החיפוש שלה, בדרך להבנה מלאה של איך תוכל לממש את עצמה בחיים. מושגים שלכולנו אולי ברורים, כמו הגדרה עצמית, ועד תחומי עניין ופעילות, וכלה בהגשמה עצמית גם בחיים האישיים. הסרט יוצא עם גילי למסע אישי-אינטימי אמיץ, שיש בו הרבה תובנות ומסקנות.

 

מסורבות

שרה מחכה לקבל גט שנתיים, נועה ממתינה כשלוש שנים ואושרת תשע שנים. שלושתן מסורבות גט,נתונות לחסדי בעליהן ובתי הדין הרבניים. ההלכה קובעת שהבעל הוא שמתיר את אשתו מרצונו החופשי, ומאות נשים בישראל כבולות בנישואין בניגוד לרצונן. עו"ד בתיה כהנא דרור,לוחמת את מלחמתן, מתוך אמונה שהחוקים חייבים להשתנות בהתאם לזמן ולתקופה. היא מייצגת אותן ונשים נוספות ומאתגרת את בתי הדין השמרנים. תוך הכרה עמוקה עם דיני קידושין, בתיה מצליחה לשחרר חלק מהנשים מהכבלים שכלאו אותן במשך שנים, האם תצליח גם במקרה של שרה, נועה ואושרת?

 

עוד לא אבדה

הסרט עוקב אחרי הקמפיין של נבחרת ישראל בכדורגל המנסה להעפיל לאליפות אירופה, תוך שהוא מתמקד בשחקנים הערבים והמוסלמים. דרך הסיפורים האישיים של השחקנים אנחנו מתוודעים למלכוד שבו חי הערבי הישראלי, שמצד אחד נתפס כחשוד נצחי בחוסר נאמנות מצד הציבור היהודי, ומהעבר השני מוקע כבוגד ומשתף פעולה בעיני העולם הערבי.

 

פתח את הפה

עומר, יזן ומוחמד, הם שלושה נערים בני 12 מהעיר לוד, הנמצאים בשנתם האחרונה בבית הספר היסודי, בשנה זו כל אחד מהם יעבור חוויה מטלטלת. עומר יתמודד עם מחלתו של אביו, מוחמד יעזוב את לוד ואת החברים שהוא כל כך אוהב ויזן יתמודד עם ההשלכות של התנהגותו האלימה. אלה, מורה למוזיקה שעלתה לארץ מברית המועצות לשעבר, פותחת מקהלה בבית ספרם ומזמינה אותם לסביבה פנטסטית ומוגנת, שתעמיד במבחן את המציאות שמחוץ לכתלי הכיתה ואת המסע האמיתי המתרחש בנפשותיהם של הילדים.

 

תמונת ניצחון

קיץ 2014. שלושה חודשים לפני שחרורו מצה"ל, אורי נפצע במבצע "צוק איתן" בעזה. בבית החולים עשרות מבקרים גודשים את חדרו לעיניהם הטרודות של הוריו ואל מול העדשה של אחותו, הבמאית. בין טיפולי השיקום לביקורים מתוקשרים אורי מנסה לעמוד בתפקידו החדש כגיבור.