מסלול תיעודי ארוך מעל 60 דקות

21 יום ולילה

21 ימי המעצר והחקירה של אישה בדואית החשודה ברצח בנה. גופה של פעוט נמצאה במעמקי באר מים בישוב בדואי בנגב. אמו נעצרה ביום האירוע כחשודה ברצח. במהלך 21 ימי מעצרה וחקירתה מנצלים השוטרים את כל חולשותיה כדי לגרום לה להודות בפשע. בסרט נעשה שימוש נרחב בחומרי ארכיון משטרתיים ובטכניקות שחזור מקוריות, וכך הוא מגולל את סיפורה המבעית של אישה בדואית מסורתית.

 

אורון ירדן, קץ התמימות

הסרט עוסק בפרשת החטיפה הראשונה של ילד בישראל- הילד אורון ירדן ז"ל. סיפורו של אורון, התרחש בשנות ה80 והיכה בתדהמה מדינה שלמה. הילד תושב שכונת היוקרה "סביון" יצא את ביתו ולא שב אליו. צוותי חקירה מיוחדים שהוקמו כדי למצוא אותו ניהלו דיאלוג ארוך עם החוטף צבי גור, בימים הראשונים לחטיפה ההנחה היתה כי הילד בין החיים וניתן להשיבו, אולם חרף הדיאלוג עם החוטף ולמרות ששולם לו סכום הכופר שדרש בעד החזרת הילד, הוא רצח אותו, לקח את דמי הכופר וברח. לאחר תהליך ארוך של חקירה מורכבת הוא נתפס ונכלא.

 

איש החרב: גבריאל מוקד

פורטרט תיעודי של גבריאל מוקד, עורך השירה המיתולוגי שטלטל את הממסד הספרותי הישראלי המאובן. כשעלה לארץ מוורשה לאחר מלחמת העולם השנייה, למד במהירות את כללי הדקדוק העברי וכבר בימי התיכון החל להוציא כתב עת לספרות. האיש שאחראי לפרסומם הראשון של רבים מיוצרי דור המדינה, הוא פרופסור לפילוסופיה, אישיות צבעונית ומלאת חיים, האיש הרע של עולם הספרות והשירה העברית. היום הוא בן 85. מאחוריו כבר שישה עשורים שבהם הוא מוציא לאור את כתב העת "עכשיו", אך אין לו שום כוונה לפרוש

 

גולדה

חודשים ספורים לפני מותה העניקה גולדה מאיר ראיון לטלוויזיה הישראלית. בתום צילומי הריאיון המשיך צוות האולפן להקליט, ותיעד שיחה אישית וכנה שמעולם לא שודרה. כשהיא מדליקה סיגריה אחרי סיגריה, דיברה גולדה בפתיחות על האירועים שעיצבו את כהונתה כראש ממשלה – מלחמת ההתשה, מחאת הפנתרים השחורים, ימי הכיבוש הראשונים ומלחמת יום הכיפורים. בקטעי ארכיון נדירים ובעדויות של תומכיה ומתנגדיה, מגולל הסרט את סיפור כהונתה של האישה הראשונה והיחידה שהנהיגה את ישראל ובוחן כיצד הפכה מ"אם האומה" ל"אם כל חטאת".

 

דֶער-נִסְתֶּר

"דֶער-נִסְתֶּר", כך קראה קולין שבתאי לבית בו חלמה להקים משפחה מאושרת. עם המשורר אהרֹן שבתאי ילדה שישה ילדים, יחד גידלו אותם בבית ירושלמי מוקף ברושים, עד שהכל נהרס בגירושין. לאורך עשרים שנה, בנם תיעד את המתרחש.

 

הדברים הקטנים

יהודהל‘ה נער דתי מההתנחלות תקוע מקבל מצלמה ממיכל במאית תלאביבית שמתאהבת בו כגיבור ומלמדת אותו צילום. הוא מתעד את הפרידה שלו מאביו הגוסס הרב האנרכיסט-פעיל השלום, הרב מנחם פרומן ז"ל ואת מסעו על ציר תקוע תל אביב בחיפוש אחר דרך משלו.

 

החבר דב

קומוניסט. עוכר ישראל. אשכנזי פריבילג. במשך 13 שנות כהונה בכנסת נדמה שהכול כבר נאמר על דב חנין. ברק הימן התלווה לפרלמנטר המצטיין שחוקק מעל ל- 100 חוקים לטובת האזרח וזכה בתואר אביר איכות השלטון ויצר סרט שמבקש לגעת בפצעים החשופים של ישראל בת זמננו: החל בפינוי של תושבי גבעת עמל, דרך המתרחש בוועדות הכספים בכנסת וכלה באירוע האלים באום אל-חיראן. "החבר דב" הוא דיוקן מפתיע ומעורר מחשבה על פוליטיקאי מזן נדיר אשר מתעקש לא להרים ידיים ולא לאבד תקווה גם כשהמציאות הישראלית המורכבת טופחת שוב ושוב על פניו.

 

הנביא כהנא

הרב מאיר כהנא הקים בתחילת דרכו בארצות הברית את ״הליגה להגנה יהודית״. תומכיו פעלו באלימות שהלכה והקצינה עד שהפכה לפעולות טרור וכהנא נאלץ לעזוב את ארה"ב. בישראל, הוא הפך לפוליטיקאי הקיצוני ביותר שידעה המדינה. הוא איחד כנגדו את הימין והשמאל, והוחרם על ידי התקשורת. היום, שלושים שנה אחרי פסילתו מהכנסת, ה״כהניזם״ מחלחל לתוך החברה הישראלית המשוסעת, ונבואתו של כהנא על הסתירה בין היהדות לדמוקרטיה מהדהדת בתוך הכנסת.

 

לאה צמל, עורכת דין

לאה צמל מגינה על פלסטינים: מפמיניסטיות לפונדמנטליסטים, ממפגינים בלתי אלימים ללוחמים חמושים. כעורכת דין ישראלית שמייצגת אסירים פוליטיים זה כבר חמישה עשורים, במאבקה הבלתי נלאה למען צדק, צמל לעולם לא עומדת מנגד ותמיד עומדת על שלה.

 

להאיר את יוסי

13 שנים אחרי מותו חוזר אלינו יוסי בנאי להדרן אחרון. ממואר קולנועי שמורכב מקטעי ארכיון מתוך סרטים, הצגות, מופעי בידור ושירה ותוכניות רדיו שהגיש. מילדותו ועד מותו, את היומן האישי מוביל בנאי בקולו בלבד, ששב אלינו כדי להאיר את יוסי.

 

מאה אחוז

בכפר הדרוזי בית ג‘אן נרשמים שיאי הזכאות לבגרות בישראל ואולי בעולם כולו. התיכון שבעבר רק 12% מתלמידיו סיימו עם בגרות, הגיע ל 100%. עכשיו כל תלמיד מסיים עם בגרות. בעזרתו של המורה ג‘לאל, הסרט ניכנס אל תוך הכפר, אל הבתים והכיתות ואל תוך חיי התלמידים, ג‘לאל שכילד נזרק מבית הספר, לוקח את הסרט קדימה, צעד אחר צעד לאורך שנת הלימודים, דרך הקשיים והתלבטויות אל עבר המאה אחוז.

 

מאיר אריאל, שיר כאב

סרט תיעודי על חייו, יצירתו ואישיותו של מאיר אריאל, כפי שמעולם לא נחשפו. הסרט, שמתחיל ומסתיים במחלקה הפנימית בבית החולים בימיו האחרונים של מאיר אריאל, סוקר את גלגוליו מלאי התהפוכות של אחד היוצרים הכי משפיעים במוזיקה ובתרבות הישראלית - ומספק מבט חדש, מקורי ואינטימי על האירועים שעיצבו את חייו. כל תחנה חושפת תקופה בחייו של מאיר אריאל ואת הגלגולים השונים שעבר: מ"הצנחן המזמר" ל"בוב דילן הישראלי", מזמר חינני ואהוד לאדם מושמץ ונרדף - ומיוצר שולי בחייו ללב הקונצנזוס לאחר מותו.

 

מקום מפלט

"מקום מפלט" מתחקה אחר שגרת החיים בשלושה מקלטים לנשים נפגעות אלימות: חילוני דתי, וערבי. הסרט משרטט שנה בחייהן של נשים נפגעות אלימות, מנהלות המקלטים והצוות שעובד איתן, ומתעד מפגש נשי שעל אף נסיבות החיים הקשות, מצליח ליצור חממה נשית מעצימה ומעוררת השראה.

 

רצח בקולנוע צפון

ניצול שואה צעיר שמתדרדר לפשע, מהנדס יהודי איטלקי שרוצה לראות סרט, גרמניה נוצריה שסולחת לרוצח בעלה בגלל אמונתה הבודהיסטית ויהודיה שמנהלת רומן עם נאצי ומסגירה אנשי מחתרת כדי לשרוד עם ילדיה: גורל כולם מצטלב בגלל שני כדורי אקדח שנורו בתור לסרט "הנידון למוות ברח" בקולנוע צפון בת"א ב-1957.