סרטים תיעודיים

אדמה רוח וחלודה

מפיק: שי הרלב בימוי: אמנון טייטלבאום תומרקין, מחשובי האומנים הישראליים, הוא דמות מלאה בסתירות. מוערך על ידי רבים ובה בעת שנוא על חלקם. הסרט הוא מסע בעקבות עבודותיו...

 

אירוסי דמים

מפיקות: שולה שפיגל, עדה אושפיז בימוי: עדה אושפיז סיפורם של שני אסירים אתיופים. האחד רצח את חברתו לחיים והשני דקר את אשתו 12 פעמים. הסרט מתאר מסע של שנה בעקבות קורבנותיהם ובני משפחותיהם.

 

אנחנו נגיע בזמן

מפיקים: אודי זמברג, מיכאל תפוח בימוי: נפתלי גליקסברג אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, נשלח ע"י נאס"א לחלל. אילן שהיה טייס F16 מנוסה והאיש שהשתתף בתקיפת הכור בעירק, הלך אל המשימה בתחושת שליחות ולא שיער שזו תהיה המשימה האחרונה של חייו.

 

את שאהבה נפשי

מפיקה ובמאית: אילאיל אלכסנדר בחדרי חדרים נאבקות שלוש נשים דתיות המבקשות לאהוב ע"פ י צו ליבן ושלא ב"רוח התורה". שלושתן לסביות, קרועות בין אהבתן לילדיהן, לבעלים שלהן ולאמונתן לבין רצונן באהבת אמת.

 

גן

מפיקות ובמאיות: רותי שץ, עדי ברש הגן הוא מקום נידח בתל אביב, מקום בו הומוסקסואלים צעירים עוסקים בזנות ומתמכרים לסמים. הסרט עוקב אחר שני צעירים שהגן הוא ביתם: נינו, פלסטיני החי בישראל ללא אישור ושיוצא ונכנס מבתי כלא ומעונות ודודו, ערבי ישראלי המתמודד ונאבק בהתמכרות להרואין.

 

הכח לשחות

מפיקים: ירון זילברמן, פיליפה קוברסקי, יונתן ישראל, פול רוזנברג בימוי: ירון זילברמן סיפורן של שבע נשים, שחייניות אלופות הכוח וינה. הנשים, שבשנות ה – 30 של המאה הקודמת היו שחייניות צעירות בוינה הסוערת והאינטלקטואלית, התפזרו עם פרוץ המלחמה לכל רחבי העולם. לא כולן שמרו על קשר, כולן חיות חיים מלאים וייחודיים. כולן עדיין שוחות.

 

הכשרון לחיות

מפיק ובמאי: אמיר הר-גיל סיפור אהבה מרגש ומעורר מחשבה בין שרגא הר-גיל (72), ניצול שואה שמשפחתו נספתה באושוויץ, לבין אולה גסנר (55), גרמניה ממשפחה נאצית, שאביה ייצר את מכילי הגז לאושוויץ.

 

הסרט של מנוחה

מפיקה: זיו נווה בימוי: אליעזר שפירא כבר שבעים שנה שמנוחה שותקת. בזיכרונה נותרה חקוקה תמונת הפרידה בתחנת הרכבת של וורשה. היא ילדה בת חמש, פניה לחוצים לחלון הקרון, עיניה מביטות באימה במחזה. אחותה מינדל בת ה – 11 נאחזת נואשות בשמלתה של אימא.

 

הצ'פלינים

מפיקה: ברכה זיסמן-כהן בימוי: ברכה זיסמן-כהן, דני ברנע לינה וסלבה צ‘פלין הם זוג במאים מיוחד ורצוף ניגודים: זוג שלא זכה להכרה ציבורית - אבל זכה פעמיים ב"אוסקר"...

 

ימים עליזים, מר קורטיזון

מפיק: דוקי דרור בימוי: שלומי שיר חדר הבידוד אליו נשלח לטיפול ביוד רדיואקטיבי, משמש כלוקיישן קולנועי רב השראה עבור הבמאי- חולה הסרטן שלומי שיר והמצלמה הופכת לבת שיחו הפרטית והאינטימית.

 

מאה ילדים שלי

מפיקים: מוש דנון, אבי ארמוזה בימוי: אושרה שוורץ, עמליה מרגולין אביב 1945. לנה קיכלר, אישה צעירה ובודדה ששרדה את המלחמה, מגיעה אל בית הוועד היהודי בקרקוב. שם היא מגלה עשרות ילדים ניצולים בני 15-3, כולם במצב פיזי ונפשי מחריד. לנה חשה אחראית לגורל הילדים ומחליטה להקים עבורם בית. היא אוספת אותם ויוצאת למסע ארוך.

 

מחסומים

מפיקים: עדנה קוברסקי, אלינור קוברסקי, עמית ברויאר בימוי: יואב שמיר הסרט מתעד את חיי היומיום בעשרות מחסומי דרכים צבאיים הממוקמים ברחבי הגדה המערבית וברצועת עזה ומהווים את נקודת המפגש הראשונה בין הישראלים לפלשתינאים. תמונה קשה של השפעות הכיבוש על שני הצדדים לסכסוך.

 

מי אתה מרדכי ואנונו

מפיקה: שרון שביט בימוי: נסים מוסק בעשרים ואחד לאפריל 2004, השתחרר מרדכי ואנונו מהכלא. כיום אפשר כבר לספר את סיפורו כדרמה רבת רבדים, המנסה להעמיק את המבט אל דמותו של אחד האנשים המושמצים ביותר בתולדות ישראל.

 

מכיוון היער

מפיקים ובמאים: לימור פנחסוב, ירון כפתורי "יום שישי, 11 ביולי 1941. מזג-האוויר די יפה. חמים בחוץ, עננים בשמים ורוח קלה מנשבת. מכיוון היער נשמעות יריות". במלים הללו נפתח יומנו של קאזימראס סאקוביץ, תושב פולני מהכפר פונר, כעשרה ק"מ מווילנה בירת ליטא, שבו נהרגו בין 1941 ו1944- יותר ממאה אלף איש, רובם יהודים.

 

משאללה

מפיק ובמאי: איתן חריס רוצח בדם קר, משורר אלמוני ומשפחות הנרצח שגורלותיהם נקשרים זה בזה מככבים בסיפור מתח רב תהפוכות על רצח ושירה, המצליח להאיר גם נקודות של תקווה, יצירה ואנושיות במציאות הכה אלימה של ישראל.

 

משפה לשפה

מפיקים: פרדריק לוזי, מרק רוזנבאום, איתי תמיר, לוק דארדן, ז‘אן פייר דארדן בימוי: נורית אביב עשרה אנשי מילים – משוררים, סופרים, זמרים – מדברים על יחסים מורכבים בין העברית לבין השפה האחרת, שפת הבית, שפת הילדות, זו שהמוסיקה שלה מהדהדת בתוכנו אפילו אם לעתים אין אנו זוכרים אותה יותר.

 

משפוחה

מפיקים: ירום עברי, דיויד נוי בימוי: דיויד נוי זוג גברים, אישה אחת, ותינוק - זאת הנוסחה האלטרנטיבית למשפחה. הסרט עוקב משך שנתיים אחרי סיפור אנושי מרגש, ומציג משולש דרמטי מרתק ורווי מתחים הנוגעים לזוגיות, זהות, והורות.

 

עסק הביש

מפיקים: כתריאל שחורי, נעמי שחורי בימוי: יוסי גודארד סיפור פרשת "עסק הביש" שהפילה את רשת הריגול הישראלית במצרים וספיחיה הקשים וגרמה לרעידת אדמה בפוליטיקה הישראלית. מה באמת ארע לרשת הריגול? מדוע נפלה? מי מסר את חברי הרשת לבולשת המצרית?

 

ערוצים של זעם

מפיקה ובמאית: ענת הלחמי סאבלימינל, המתואר בסצינת הראפ המקומית כ"מחדש השפה העברית", מציג את עצמו כראפר הציוני הגאה הראשון. מנגד תאמר (TN), ראפר ערבי מלוד שהפך לאליל תרבות של נוער ערבי-ישראלי, גאה לא פחות בזהותו הפלסטינית.

 

קאליק בשחור לבן וצבע

מפיקים: סוזנה זילנסקי, שירות הסרטים הישראלי בימוי: סמיון וינוקור מה קרה למיכאל קאליק, שיחד עם טרקובסקי ופרג‘נוב היה ממייסדי הקולנוע הפיוטי הסובייטי? עשר שנים הוא נאבק בקומיסרים הסובייטים, ולמורת רוחם הביא לעולם את יצירותיו הפיוטיות ("בעקבות השמש", "להתראות בנים", "לאהוב").