סרטים תיעודיים

אהבה שאין לתארה במילים

מפיקה: ארנה ירמות בימוי: שירי צור הסרט מספר על חייהן של נזירות בית ג‘מאל. 30 נשים שבחרו להסתגר מאחורי חומות המנזר, לוותר על אמהות וזוגיות וכבלו את עצמן מרצונן לחיים קולקטיביים של צייתנות ועבודת האל תוך שתיקה מתמדת.

 

אלתרמניה

מפיקים: צביקה שפי, מיכל אברהם בימוי: אלי כהן הם נשבעים בשמו, מצטטים שירים שלמים, מנגינות למלותיו, אוספים את תצלומיו, מתווכחים בעד ונגד. שלושים שנה לאחר פטירתו, נתן אלתרמן הוא המשורר הנקרא ביותר בישראל.

 

אם סוויסה לא בא אל האופרה

מפיקים: חיים יבין, דיטר צימר בימוי: חיים יבין עילת הסרט והנושא המרכזי בו הוא הויכוח הציבורי המקיף והרותח הנמשך כבר יותר מעשר שנים בגרמניה מסביב להקמת האנדרטה הגדולה בלב ברלין לזכר קורבנות השואה היהודים באירופה.

 

גרמני טוב

מפיק: דוד מושביץ בימוי: טובה קורצ‘ין אספירין, תרופת הפלא, משככת הכאבים הנפוצה ביותר, מייצגת חלק לא ידוע מסיפורו של הרייך השלישי – כיצד גרמניה גנבה מיהודיה את תרומתם למדע.

 

האח דניאל - היהודי האחרון

מפיק ובמאי: אמיר גרא הסרט עוסק בסיפור חייו המרתק של היהודי המומר, הכומר אוסוולד רופאייזן. אישיות שנויה במחלוקת שסיפור חייו הגלוי וטפח מחיו הנסתרים נרקמים בסרט דוקומנטרי זה לעלילה הכרוכה בקונפליקטים שבין זהות, דת ולאום המתרחשים במהלך השואה ולאחריה...

 

החיים ע"פ אווה

מפיק: אודי קלינסקי בימוי: ד"ר אמיר הר-גיל אווה גרה בשכונת התקווה עם שרי אחותה, אחיה איציק ונאוה אימה. הכל קטן על אווה ועל אימה נאווה- כל מה שהן רוצות הן משיגות. סיפור של הצלחה עם תנאי פתיחה נמוכים. איך נראים החיים מתחת לקו העוני במבט אופטימי.

 

חלום לבנון

מפיקה ובמאית: נורית קידר "איפה שיש מלחמה החוק ישן, ואיפה שהחוק ישן אפשר לעשות כסף". זאת תמצית האידאולוגיה של סמיר פרחאת מי שהיה מלך סוחרי דרום לבנון, וכעת אחרי הנסיגה איבד את כל עולמו. עוד ב-1982 , מיד לאחר תחילת מלחמת לבנון, גילה סמיר את הפוטנציאל הכלכלי שבמלחמה.

 

יונתן ילד אחר

מפיקים: צפריר קוחנובסקי, ניצה גונן, שרה גינור בימוי: ניצה גונן מיכל נאמן -ציירת , ויוסי מר חיים -מלחין, הם הוריו של יונתן, ילד אוטיסט בן 11. יונתן, ילד יפה ושובה לב נחשב לאוטיסט קלאסי. ההורות לילד אוטיסט היא נושא הסרט.

 

כלות מאוקראינה

מפיקה ובמאית: נילי טל שני גברים ישראלים מלווים בשדכן, יוצאים ביולי 2000 לחרסון שבאוקראינה כדי למצוא לעצמם כלה צעירה. מאיר, 43, מובטל, יגאל, 45, עובד ציבור ורמי יהב, 44, השדכן, שנישא לאולה, 24, האוקראינית.

 

להולה

מפיקים: מרק רוזנבאום, דליה קרפל בימוי: דליה קרפל בתרבות המהגרים הישראלית, המעבר מאירופה לישראל הוא אחת הטראומות היסודיות של הישראלים. אריה להולה , סופר ובמאי, נתן לזה ביטוי בשני מובנים. ראשית, ביטוי קולנועי בתקופה של כמעט היעדר מוחלט של קולנוע ישראלי. שנית, כסופר שקנה לו מוניטין בסלובקיה.

 

מחוננות

מפיקים: דקלה ברקאי, יונתן ארוך בימוי: יוכי דדון-שפיגל הסרט מתאר את סיפורה של קבוצת נשים ילידות עיירות פיתוח, אשר סומנו בילדותן כמחוננות, נשלפו מבתיהן ונשלחו לפנימית "בויאר" בירושלים. ב"בויאר" הן עברו מעין "חינוך מחדש".

 

מחוץ להישג ידו של היטלר

מפיק ובמאי: ניצן אבירם בסוף מלחמת העולם השניה היו בבולגריה – בעלת בריתה של גרמניה הנאצית, 49,172 יהודים לעומת 48,565 שהיו בה בראשיתה. בולגריה היתה המדינה היחידה באירופה של היטלר בה היו בסוף המלחמה יותר יהודים משהיו בה בראשיתה. הסרט מספר כיצד קרה הדבר.

 

מכתבים ברוח - יוסי בנאי כותב ליקיריו

מפיק: בן ציון שירה בימוי: רם לוי יוסי בנאי, אולי החשוב שבאמני ישראל כיום, כתב סדרת מכתבים לאנשים אשר השפיעו על חייו יותר מכל. הסרט יוצא בעקבות סדרת מכתבים זו כשהוא הוא זה המספר ביכולתו הסיפורית יוצאת הדופן, שאין שני לה בישראל.

 

פנטסיה שלי

מפיק ובמאי: דוקי דרור את "פנטסיה", מפעל החנוכיות המשפחתי, הקימו כדורי, עזרא ועבודי, שלושת האחים לבית דרוויש שעלו לישראל מעיראק. במשך כ -50 שנה הם עיצבו, ייצרו ושיווקו חנוכיות לכל רחבי עולם, ועכשיו…המפעל המשפחתי עומד להיסגר. מנקודה זו, בוחר הבמאי – בנו של אחד האחים, להיכנס ולחקור את ההיסטוריה המשפחתית הנפרשת על כ- 100 שנה.

 

צומוד

מפיקים: עמית ברויאר, איילת דקל בימוי: איילת דקל 13 שנים עקבה הבימאית, אחר קורותיהם של ארבעה ילדים ממחנה הפליטים דהיישה שליד בית לחם. מהיותם בגן הילדים ועד הגיעם לגיל 18. 13 שנים בהם עברה דהיישה מידי הישראלים לידי הרשות הפלסטינית.

 

קרב משקל כבד

מפיקה: דורית סטריק בימוי: ירין קימור במשך שנה, עקב צוות הטלוויזיה הישראלית אחרי אנשים שמנים מאד לפני הניתוח, במהלכו ואחריו, חווה עמם את הקשיים העצומים ואת הצלחות הגדולות. בסרט עולה השאלה באיזו מידה סכין המנחים יכולה להתמודד עם בעיות פסיכולוגיות.

 

שיין

מפיק: אודי קלינסקי בימוי: גידי דר סרט דוקומנטרי בין 50 דקות אודות אברהם שיין, מנהל בנק בעבר ומשורר רחוב בהווה. שיין שבחר בחייו בחירות לא קלות ולא שגרתיות מביא את הצופים לבחון את מסגרות החיים שבהם הם בוחרים לנהל את חייהם.

 

תגיד ת'נורמלי

מפיקים: אמנון חורי, רוני גרובר בימוי: רוני גרובר מה שהחל כמסע הופעות ללוס אנג‘לס הופך לסערה בלתי צפויה של יצרים חשופים. הסרט מלווה 10 שחקנים, המהווים קבוצת תאטרון כולם אנשים עם תסמונת דאון או פיגור שכלי.

 

תומר והשרוטים

מפיק: חגי לוי בימוי: תומר הימן זה סיפור שעברו במשך שנתיים, תומר- מדריך נוער ומנהל בית קפה תל-אביבי בשנקין, וחבורת נערים מהעיירה אזור – "השרוטים". כנגד כל הסיכויים הם מחליטים להעלות הצגה מקורית במתנ"ס המקומי.