סרטים תיעודיים

אגף הויפאסאנה

מפיקה: אילונה אריאל בימוי: איילת מנחמי, אילונה אריאל תיעוד של השינוי הדרמטי שחל בבית הכלא ההודי טיהאר, מהגדולים והקשים בעולם, בעקבות שימוש בשיטת מדיטציה עתיקה – הויפאסאנה, כטכניקה לשיקום אסירים. הבמאיות שהו בכלא כשבועיים במהלכם תיעדו את המהפך שחולל השימוש במדיטציה.

 

אוהבים אותך, פטרישיה

מפיקים: מיכאל שרפשטיין, עמיתן מנלזון בימוי: שירי שחר יום אחד התעוררה פטרישיה בבית של חברים. היא הייתה לבד, נעולה ומסוגרת בבית של זר שבו הייתה אמורה להיגמל מהרואין. 12 שנים לאחר שהגיע ארצה ממונטריאול מגיעה פטרישיה אל מרכז הגמילה מסמים "גשר לחיים".

 

איך הפסקתי לפחד ולמדתי לאהוב את אריק שרון

מפיק ובמאי: יגאל מוגרבי עם התקרבות הבחירות האחרונות יצא הבמאי אבי מוגרבי לעשות סרט תיעודי על הפוליטיקאי המושמץ ביותר, אך גם נערץ על רבים, שר לשעבר בממשלת הליכוד, לוחם וקצין צבא אגדי, אריק שרון.

 

אין טיפה של נחמה

מפיקים: גיל איזקוב, ניר טויב, ילון גורביץ‘ בימוי: ניר טויב בגיל צעיר נמסר גיבור הסרט, תמיר גל, למשפחה אומנת בבית שמש ועבר ילדות קשה. בנעוריו ביצע שוד יחד עם אחיו הגדול ומאוחר יותר נחשד ברצח אחותו סיגל, נרקומנית שפרשת הירצחה לא פוענחה עד היום.

 

אמיל חביבי: נשארתי בחיפה

מפיקים: מרק רוזנבאום, דליה קרפל בימוי: דליה קרפל אמיל חביבי, חתן פרס ישראל לספרות, היה בין הסופרים הבולטים בספרות הערבית המודרנית. הסרט המתעד את השבועות האחרונים בחייו, הוא מסע פנימי נוגע ללב של הסופר ואיש הציבור אל עברו.

 

אני היא גם אתה שאינך

מפיקה ובמאית: נילי שמואל בטו‘ באב תשמ"ב – 1982, נהרג בלבנון בועז, אחיה של הבמאית. סרט זה מספר על ההתמודדות של מי שנשארו חיים, הבמאית, הוריה ושתי אחיותיה, המתמודדים עם האין, עם האובדן.

 

אני רוצה לזכור, הוא רוצה לשכוח

מפיקים: איתן אורן, נורית אדיז‘ס, רמי רשף בימוי: איתן אורן סלומון אדיג‘ס בן 84 ובנו פרופ‘ יצחק אדיג‘ס חוזרים למקדוניה, מולדתם, לאחר יותר מ- 50 שנה. המצלמה מלווה אותם בחיפושים אחר ביתם שחרב בעיר סקופיה, נכנסת איתם אל תוך אולמות מחנה הריכוז בעיר, אל דרגשי העץ שעליהם שכבו יהודי מקדוניה לפני שנשלחו לטרבלינקה.

 

במאי קולנוע - עמוס גוטמן

מפיק: דגן פרייס בימוי: רן קוצר הסרט עוקב אחר חייו ויצירתו של הבמאי עמוס גוטמן, החל מילדותו ברמת גן, דרך לימודי הקולנוע בבית צבי, הסרטים שיצר והאנשים שליוו אותו בחייו עד למותו ממחלת האיידס.

 

גיהינום היפנוטי

מפיק ובמאי: מיקי קובלר: מיקי קובלר מבתי הזונות של הרובע האדום, דרך צילומי סרט הודי, עד לבית הקברות של האניות המתות – מסע היפנוטי ברחובותיה של בומביי, הודו. חיפוש אחר נערה צעירה, מראות מוזרים, הנראים לעיניו של במאי ישראלי הנקלע לשם בעקבות הזמנה לפסטיבל סרטים קצרים.

 

גן נעול

מפיק ובמאי: צביקה זלינגר הסרט עוקב אחר טכסי ריפוי יהודיים, נע בין אנשים לטקסטים, בין מודרניזם למסורת. הסרט צולל לתוך מיתוסים של הבריאה כפי שהם מופיעים בתורה ובספר יצירה, חוקר ומנסה לפענח את מיתוס האל.

 

ג'ני וג'ני

מפיקה ובמאית: מיכל אביעד ג‘ני וג‘ני הן בנות דוד בנות 17, המתגוררות בבת ים. הסרט עוקב אחר קיץ אחד בחייהן: שמחות ואכזבות, אהבות ולב שבור, וסבתא אחת שעל שמה קרויות השתיים. ג‘ני וג‘ני משוטטות בין ילדותיות לנשיות ומנהלות את חייהן בלהט ובתום בין משאלות הלב לבין המציאות.

 

דברים שאמר לי איש בלי לשון

מפיקים: עידן רגב, בשיתוף נחשון שטרן ודניאל טרגובניק בימוי: פאולה זימרמן-טרגובניק במהלך מסע של חיפוש עצמי בברזיל מולדתה, מתוודעת פאולה, במאית הסרט, למראות מדהימים של אקסטאזה דתית, טקסי וודו, אומבגדה, קנדומבלה וגירוש שטן. הסרט חושף שוק תוסס של אמונות שבו לוקחים חלק פשוטי העם לצד בעלי מקצועות חופשיים.

 

האולימפיאדה הראשונה של אמא

מפיק: מיכה שגריר בימוי: רן כרמלי תמי כרמלי, הייתה בת 40 כאשר החלה להתעוור. בנה, רן כרמלי, היה אז בן 14. היום, מלווה רן את אימו העיוורת בהכנותיה לתחרויות "כדורת דשא" ולתחרות הגדולה באולימפיאדת אטלנטה.

 

הכוזרים

מפיקה: נעמי קפלנסקי בימוי: אהוד יערי הסדרה עוסקת בעלילה שאין דומה לה בתולדותינו: פרשת הממלכה היהודית הגדולה ביותר בהיסטוריה – הקיסרות האדירה של הכוזרים. במשך שנתיים נדד צוות של הטלוויזיה הישראלית בראשות אהוד יערי, על פני מחוזות שבהם נשמר לפני 1,000 שנים "השלום הכוזרי".

 

הלכו בשבי

מפיקים: אלונה ריבלין, יוסי יעקב בימוי: אלונה ריבלין את מקומם בהיסטוריה של 800 השבויים והשבויות הראשונים של מדינת ישראל, תפס המיתוס: עד – טיפת – הדם – האחרונה. האשמים על שנשארו בחיים זכו רק בשתי מילים. באנציקלופדיה העברית תחת הערך "ארץ ישראל במלחמת תש"ח" נכתב: "הלכו בשבי".

 

הסלון של נאווה

מפיקה ובמאית: ציפי טרופה סיפורה של משפחת חלפו המתגוררת ברחוב נווה עובד בשכונת נוף ים, הגובלת בבתיה המפוארים של הרצלייה פיתוח. בחצר הבית בנתה המשפחה סלון תסרוקות, אותו מנהלת הבת נאוה.

 

הפואטיקה של ההמונים

מפיקה: נורית קידר בימוי: ערן ריקליס ירון לונדון חקר במשך שנה את מחוזות המין בישראל והכין מסמך תיעודי מרתק על החברה והתרבות בישראל על סף המאה ה- 21, מבעד למרכיב מרכזי בחיי כולנו.

 

השמנה והיפה

מפיקה: מיכל בן דוד בימוי: טלי שמש היכל התרבות של באר שבע מפוצץ ובחוץ מתחננים לכרטיס. מי תהייה מלכת היופי השמנה של הדרום? במשך 3 חודשים עוקבת המצלמה אחר שלוש מהמתמודדות בתחרות.

 

וחנהל'ה אמרה: "ביום כזה יפה למות? אני לא רוצה"

מפיק ובמאי: טובי ארבל בני שש, שמונה ותשע היו פנינה תלמי, מרים רז ויורם פרידמן כאשר הפכו לפליטים, עקורי גטאות וקורבנות של אקציות, רואים את המוות במו עיניהם הקטנות. משפחתם לא שרדה בכל אלה, והם נותרו יחידים בעולם בדרכי הישרדות שלא יאמנו.

 

ולדימיר

מפיקה: רות ברורמן בימוי: גילי נוימן סיפורו של ולדימיר פרידמן, עולה חדש מרוסיה, לוקח אותנו למסע אל עולם מלא בתהפוכות של מהגר. בעברית פשוטה, מתובלת בהומור ומלווה בציניות ובכאב, נפרשים רגעי שמחה, עלבון, דאגה ותקווה בחייו כעולה מרוסיה, שחקן, אב וחבר.

 

זעפרן, כמהין וכבוד הרב

מפיקים: כתריאל שחורי, בן-ציון שירה בימוי: נעמי שחורי 13 מגדולי השפים בעולם התקבצו בירושלים להכין את "סעודת דוד המלך", אירוע גסטרונומי ענק מימדים ויוקרתי. 14 שפים ישראלים ולמעלה מ- 100 עוזרים גויסו לעזור לכוכבי המטבח העולמי. מטבחים חדשים, מאובזרים עד לפרט האחרון הותקנו במרתפי בניני האומה.

 

חולת רדיו

מפיק ובמאי: דוקי דרור בשעה שלוש אחה"צ הופך רדיו פשוט שעומד בסלון הבית, למרכז חייה של רבקה סולרסקי. השדרנים יודעים כבר שזוהי מלכת חידוני הרדיו במוסיקה עברית משנות ה- 70, שחורזת להם חמשירים וגורפת מהם שלל פרסים.

 

חטאים בתל אביב

מפיק ובמאי: אילן שושן מסע סהרורי של הבמאי אילן שושן לתוך חיי הלילה של העיר שלא נרדמת לעולם – תל אביב. המצלמה חודרת למסיבות הסגורות של הסלבריטיז, למופעי הסקס במועדונים ולחייהן של כמה מהדמויות החריגות והמוקצנות בנוף חיי הלילה בעיר.

 

חצי

מפיק: דן טל בימוי: חן שלח סיפורו של בן היוצא לגרמניה בעקבות אביו שנולד כנוצרי גרמני בשלהי מלחמת העולם השנייה. האב ערק בצעירותו מהצבא הגרמני וברח לישראל. כאן בקיבוץ, למרות הקשיים, הוא התחתן והקים משפחה עם בת לניצולי שואה.

 

יהודי מהונגריה

מפיקה ובמאית: נעמי רובינשטיין עזר מסע שורשים של הבמאית עם הוריה, ניצולי השואה להונגריה. הסרט משייט בין הכעס שלהם על ההונגרים לבין הנוסטלגיה למורשת ההונגרית, בין הצורך שלהם למחוק את השואה מחייהם לבין הצורך שלהם לדבר, בין נטיית היוצרת להתעלם מהשפעת השואה על חייה לבין עצם עשיית הסרט.

 

ילדה לתפארת

מפיקה: רות ברורמן בימוי: רינה פפיש סיפורה של אורלי, שחקנית מוכשרת ויפה בשנות ה- 20 לחייה, הנאבקת עם מחלת הבולימיה מאז גיל ההתבגרות. חייה בעשר השנים האחרונות מיטלטלים בין זלילה מטורפת, נדרי דיאטות, פעילויות כפייתיות, הזיות ושקיעה בעולם דמיוני.

 

יצאתי לחפש אהבה... תכף אשוב

מפיק ובמאי: דן קציר אוטוביוגרפיה מצולמת המכניסה את המצלמה לחייו של הבמאי בחיפושו אחר האהבה, והעוקבת בצורה כנה ובלתי אמצעית אחר התהוותה של מערכת יחסים. דרך סיפור האהבה משלב דן קציר את סיפורה של משפחתו, משפחת קציר...

 

זהבה בן - כוכב אחד לבד

מפיקה: דליה מגדל בימוי: ארז לאופר סרט תיעודי מוסיקלי העוקב אחר מסע ההופעות של הזמרת זהבה בן בשנה האחרונה, על רקע השינויים החברתיים והפוליטיים באזורנו. זהבה בן היא מלכת הזמר המזרחי בישראל, היא כובשת את הקהל גם ברחוב הערבי ופותחת חלון לשלום.

 

מ.ג. הכנות לפרידה

מפיק: אבי ארמוזה בימוי: זיוה פוסטק הסרט הוא מעין מיצג תיעודי שבו האומן המצולם, הצייר משה גרשוני, לוקח חלק פעיל באירוע המתרחש בזמן אמת ומתועד תוך כדי כך. הסרט ממחיש את ההוויה האישית והאומנותית של גרשוני, מהאומנים הבולטים בארץ, תוך התבוננות בחייו היומיומיים.

 

מוקט וארקדי

מפיקה ובמאית: עדי יפת פוקס מוקט בן ה- 18 הוא אלוף ושיאן ישראל לנוער בריצה ל- 10,000 מטרים. ארקדי בן ה- 50 הוא מאמנו האישי. שניהם עלו זה מכבר לארץ והריצה היא בשבילם מפלט מעוני ומעליבות, ודרך לזכות בהכרה והישגים.

 

מכתבים מלבנון

מפיקה: דפנה קפלנסקי בימוי: יהודה קווה הסרט בא לתקן במשהו את זכרה של המלחמה הנשכחת ולהציב יד זיכרון ל- 654 הנופלים בה. אין בסרט תיאור של מהלכים אסטרטגיים וגם לא חשבון נפש עם תוצאות המלחמה.

 

מלאך הגיהינום

מפיק ובמאי: ירון בן נון סיפורו של שי שחר, אמריקאי שעלה לארץ, נישא לישראלית ושירת בצה"ל בזמן מלחמת לבנון. אחרי גירושיו מאשתו עוזב שי את ישראל ומהגר לאמסטרדם, כאשר לילה מטורף עם אישה זרה משנה את חייו והוא הופך לג‘יגולו.

 

מלח הארץ

מפיק ובמאי: בני זאדה אליהו חדד בן ה- 72 הוא גיבור תרבות שהיה לאגדה בחייו בקרב תושבי השכונות – התקווה, כפר שלם, שבזי וכרם התימנים. הסרט הוא דוקו-דרמה על דמותו של חדד, צבר בן לעולים מתימן, מראשוני הגנגסטרים בישראל ומאידך, אומן ופטריוט.

 

ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה

מפיקים: ארנה ירמוס, דוד מושביץ בימוי: מיכאל קרפין הסרט הוא פרי מחקר מדוקדק המביא קטעים מתועדים של מערכת ההסתה שפעלה בארץ ובארה"ב בשנתיים שקדמו לרצח ראש הממשלה יצחק רבין.

 

סמיר

מפיק ובמאי: דוד בן שטרית סדרת פגישות בחיפה, שכם ומעלות עם הסופר סמי מיכאל, בן ה- 70, יליד בגדד. מסע אל תחנות חייו בדרך אל חיקה של הזהות הישראלית. "תחושה של זרות והתלבטות ליוותה אותי מגיל צעיר מאוד. האמת, עד היום לא מצאתי אדם שאני יכול לשתף אותו בלבטים שלי, ואולי נעשיתי סופר רק כדי ללבן את הלבטים האלה".

 

עיניים ירוקות

מפיק ובמאי: רונן ישראלסקי בגיל 24, לאחר מותה של אימו המאמצת, מחליט רונן ישראלסקי לצאת למסע בעקבות שורשיו. מצלמתו מתעדת את פתיחתם של המסמכים המצהיבים, בהם רשומים פרטי אימו הביולוגית, נערה בת 16 שהרתה לאהובה, ונאלצה למסור את התינוק לאימוץ עקב איומים בתוך משפחתה.

 

עכשיו אני

מפיק: אבי ארמוזה בימוי: יעל קיפר-זרצקי סיפורה של מיטל לדרמן, בת 28, שאיבדה בפיגוע בדיזנגוף סנטר במרץ 96‘ את אחיה הצעיר, והיא עצמה נפצעה באופן קשה ביותר.

 

ערים בלילה

מפיק ובמאי: יואב בן-דוד הסרט מטפל בחוויית השבי על שלביה השונים: הקרב האחרון, הנפילה בשבי, החקירות, תקופת הבידוד, השיבה הביתה והחיים שלאחר השבי. בסרט מרואיינם שישה פדויי שבי, אשר נפלו בשבי המצרי והסורי. הם חוזרים אחורה בזמן ומחיים רגעים מצמררים.

 

פה ושם בארץ ישראל

מפיק: צפריר קוחנובסקי בימוי: אבי המי מסע בעקבות ספרו של עמוס עוז "פה ושם בארץ ישראל בסתיו 1982". צוות הצילום תר אחרי אותם אנשי קצוות שעוז פגש לפני 15 שנה, כדי לראות מה עלה בגורלם וכיצד הם הושפעו מהדינאמיקה שהייתה מנת חלקה של ישראל בשנים הללו – חילופי שלטון כפולים, אינתיפאדה, הסכמי אוסלו ורצח רבין.

 

פיונים

מפיק: אמנון טייטלבאום בימוי: ראובן הקר הסרט עוקב אחר פעילותה המבצעית של פלוגת צנחנים לאורך תקופה של שנתיים. במהלך תקופה זו שרתה הפלוגה בלבנון, בחברון ושוב בלבנון. הסרט ליווה את הפלוגה בסיורים רגליים, ביציאה למארבים, בחיי היומיום במוצבים, בהפגזות, במחסומים, ב "כוננות מסגדים" בעת תפילה, במסיבות שבין התעסוקות, עד ליום השחרור מהצבא.

 

קצה הכביש

מפיק: דוד שיץ בימוי: רמי רודן סרט תיעודי על הקיבוץ הצפוני ביותר בארץ – משגב עם, בעקבות סרטו של מיכה אבני שתיעד את המקום ואנשיו לפני 25 שנים. 50 שנה על הגבול. 50 שנה של קולות ירי ומלחמה המלווים במעין צליל רקע מונוטוני כל אירוע ורגע בחיים, כאשר המעברים בין שמחה לעצב, בין שלווה למתח מתרחשים בין רגע.

 

ראשון יהיה אחרון

מפיקים ובמאים: מיה בר, אבנר פיינגלרנט סיפורם של עקורי הכפר הערבי בירעם, שגורשו מכפרם ע"י הצבא הישראלי במאורעות 1948. הסרט אינו עוסק באופן ישיר בויכוח ההיסטורי או במאבק המשפטי, אלא מתמקד בתרבות הפנימית והייחודית שהתפתחה סביב המיתוס הבירעמי והכפר ההרוס, שהפך עם השנים לאתר פולחן ומוקד עליה לרגל.

 

שאהיד

מפיק: דניאל פארן בימוי: דני סיטון הסרט מביא את סיפוריהם של שלושה "שאהידים" צעירים שנתפסו ע"י כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינאית טרם יציאתם לפיגוע התאבדות בישראל.

 

שברי תמונות - ירושלים

מפיקים: רון חביליו, ז‘קלין חביליו בימוי: רון חביליו פרק מתוך הסדרה התיעודית האוטוביוגרפית שיצר רון חבליו המביא את סיפורו של אביו, בן למשפחה ספרדית ירושלמית שורשית שנתפס לציונות, מתגייס ל"הגנה" ונישא לאימו של הבמאי, אותה פגש במצרים. הסדרה כולה היא מסע קולנועי בזמן אל עברה של העיר ירושלים ...

 

שלום לך, ירושלים

מפיק: אמנון טייטלבאום בימוי: בוריס מפציר מסע סהרורי אל ירושלים שחברה לה יחדיו וטרם הגיעה למנוחתה. שלוש שנות התבוננות באנשי ירושלים שחיים על קו התפר בין תקוות השלום ופחדים מהעבר, בין האמונות והעימותים. פסיפס של אישים ואירועים האפשריים רק בירושלים...

 

שנים טרופות

מפיקה ובמאית: אילנה צור הסרט עוקב אחר קבוצה של ניצולי שואה השוהים בין 15 ל- 45 שנים בבית החולים אברבאנל, ונמצאים היום במחלקה הפסיכו גריאטרית. הסרט בודק מדוע דווקא אנשים אלו קרסו ולא הצליחו לשקם את חייהם, מדוע הפך השיגעון למפלט?

 

שפוי לא שפוי

מפיקים ובמאים: תמי גרוס, יובל כהן סיפורם האישי של שבעה חולי נפש, נכי צה"ל החברים בקהילה השיקומית "בית שלו" בלב תל אביב. במשך שנתיים עוקב הסרט אחרי המפגשים היומיומיים בין החולים ופורש תמונה רחבת יריעה, טרגית-קומית, של חייהם – רגעי האושר, המשברים והמאבק המתמיד לחיים עצמאיים מחוץ למוסדות הפסיכיאטריים.

 

תפרים בקו

מפיק: אמנון טייטלבאום בימוי: מיכה שגריר מעקב אחר ארבע משפחות המתגוררות משני צידי קו התפר שבין ישראל לרשות הפלסטינית בארבעה ישובים: כפר סבא, קלקיליה, אלפי מנשה וכפר קאסם. הבמאי שוטט במשך יותר משנה סביב קו התפר ובדק את התקדמותן של התכניות לפיתוח האזור ולהקמת פרויקטים משותפים...