הסרטים המועמדים לשנת 1990

דרך הנשר

מפיקים: דורון ערן, ארנון צדוק בימוי: אורי ברבש תסריט: אסי דיין, בני ברבש טייס מגלה שגידול ממאיר בראשו משאיר לו זמן קצר לחיות. הוא מנסה לברוח מן הבית ומן ההתמודדות, אך לבסוף חוזר הביתה ולפני מותו מתפייס עם בנו.

 

הדרך לעין חרוד

מפיקים: דורון ערן, יורם כסלו בימוי: דורון ערן תסריט: רמי נעמן עיבוד קולנועי לספרו האפוקליפטי של עמוס קינן. ישראל נמצאת תחת שלטון צבאי. העיתונאי סול ג‘ורדן מגלה שמעמדו בעיני השליטים החדשים במדינה מתערער והוא מחליט לברוח מתל-אביב.

 

המחצבה

מפיקים: יאיר פרדלסקי, ישראל רינגל בימוי: רוני ניניו תסריט: עירא דביר סיפור של יצרים, אהבות ובגידות המתרחשות בתחילה במרוקו ועוברות לישראל למעברה בה חיים גיבורי הסרט, והמחצבה בה עובדים כולם.

 

המיועד

מפיקים: אנריקה רוטנברג, אהוד בלייברג בימוי: דניאל וקסמן תסריט: דניאל וקסמן, שמואל הספרי, רזי לוינס בנו של רב ,מורד במורשתו ומשתעשע בתעלולי קוסמות לפרנסתו. אישה מופיעה בחייו והופכת את תעלוליו לתופעות מטאפיסיות. הרב רוצה שבנו ירש את מקומו.

 

לורה אדלר

מפיק: מרק רוזנבאום בימוי ותסריט: אברהם הפנר לורה אדלר היא הכוכבת הראשית של התיאטרון היידישאי שימי הזוהר שלו מאחוריו, וקהל מעריציו מזדקן. כחיית במה אמיתית גם אל מותה שלה מתייחסת לורה כתפקיד אליו יש להתכונן בקפידה. מלודרמה רגישה המקשרת בין גסיסתה של לורה אדלר, לבין ירידת המסך מעל התיאטרון היידי ותרבות השטעטל שסביבו.

 

נקודת ראות

מפיקים: נעם יבור, חיים שריר בימוי: נעם יבור תסריט: דוד אהרון כהן בעקבות סיפור קצר, העוסק בדילמה הניצבת לפני ארבעה חיילי צה"ל, שמפרסם סופר נזירי ומתנשא, מקבלים תלמידים בחוג לקולנוע משימה לצלם כמה זוויות ראייה אפשריות לסיפור. במהלך עבודות התחקיר של כמה מהסטודנטים מתגלות סתירות, והשאלה שעולה היא, איפה כאן האמת?

 

נשיקה במצ"ח

מפיק: יהודה ברקן בימוי: סם פירסטנברג תסריט: שלמה משיח מפגש בין חיילת המחפשת את אביה, אותו מעולם לא הכירה, לבין מילואימניק טוב לב הרודף אחר אנס מסוכן במסגרת שירותו במשטרה הצבאית.

 

רחובות האתמול

מפיקים: ג‘אד נאמן, יעוד לבנון בימוי: ג‘אד נאמן בעקבות חיסולו של שר החוץ הישראלי, רגע לפני שמסר הצהרה פומבית על פתיחת מו"מ לשלום עם הפלסטינאים משתנים חייו של יוסף רז, הנותן מסתור לחברו ללימודים ולדעתו הפוליטית, אמין הנרדף ע"י השב"כ.

 

רכבת העמק

מפיק ובמאי: יונתן פז תסריט: יונתן פז, נסים זוהר מקבץ סטריאוטיפי שנועד לתאר את דמותו של הישראלי הלוחם, אותו עובד אדמה, שהגשים בגופו את חזון האחיזה הציונית האיתנה בקרקע. מקבץ נוסף של סטריאוטיפים שנועדו לתאר את שברו של הצבר הלוחם, כשהזיית עם סגולה מתפוררת לנוכח עיניו התמהות.

 

שורו

מפיקים: יונתן ארוך, יוחנן רביב בימוי: שבי גביזון תסריט: שבי גביזון, יונתן ארוך, יוחנן רביב קומדיה סהרורית אודות מסע השכנוע של אשר, סופר פנטזיונר, המקבץ סביבו עדת מעריצים המשננים את תורתו האבסורדית. סרט שהוא מסע חיפוש אחר משמעות האדם המודרני.