איש החשמל

מפיקים: עמרי מרון, רות לב ארי

בימוי: אלי כהן

שחקן ראשי: מנשה נוי

שחקנית ראשית: איילת זורר

שחקני משנה: ליאור אשכנזי, מארק איווניר

שחקנית משנה: נטשה ויטלוביץ-מנור

צילום: דוד גורפינקל

תסריט: ירון זליג

עריכה: טל שפי, איציק צחייק

עיצוב אומנותי: יורם שייר

עיצוב תלבושות: רקפת לוי

מלחין: שם-טוב לוי

פס קול: אלי ירקוני, רונן סבו

 

 

פנחס (פיוטר) רוטנברג היה איש יוצא דופן בגלריית הדמויות המאכלסות את פרק טרום המדינה. דמות מלאת סתירות, שחייו הדרמתיים מהווים בסיס לדרמה מרתקת. איש יצרי, אובססיבי, עם עבר אפל שיצר סביבו מיתוסים רבים, אך לא פחות איש חזון, אשר ידע לנווט את עסקיו ולגייס כספים ואף התרועע עם גדולי עולם.

 

הדרמה שלנו עוסקת בסוף שבוע הסוער של השיטפון בנהריים, 13 בפברואר 1931, כשרוטנברג הנמצא במשרדו בחיפה מקבל מאחיו הצעיר המהנדס, אברהם, את הידיעה המרה על הצפת תחנת החשמל שעמדה להיפתח בקרוב. הוא יוצא לדרך מחיפה לנהריים בודק את חישוביו ומתעמת עם זיכרונותיו, עברו וחזונו. הוא שב בזיכרונו לתחילת דרכו המשותפת עם אחיו אברהם, ולימי לונדון (1921 ) בהם נלחם להשגת זיכיון להפקת החשמל מימי הירדן והירמוך, נפגש עם אשתו שממאנת להצטרף אליו לפלשתינה, ומצליח לסחוף עמו חבורת צעירים שהולכים אתו כברת דרך מלונדון העליזה ועד לנהריים המבודדת . זו חבורה שתעבור אתו את סוף השבוע הקשה ממנו הוא צריך להמשיך הלאה את בניית התחנה. זו חבורה שיחד עם אחיו הצעיר אברהם מעמידה מולו מראה. למרות תחושת האובדן והאכזבה שמחכה לו בנהריים יודע רוטנברג שהקרובים לו, ביניהם הפועלים שלא חסכו מעצמם כל סיכון או מאמץ בימים האלו, מחכים למוצא פיו. למרות האסון שהמתרחש, ושהביא אותו כמעט לגבול הדק של סוף דרכו, הוא מצליח לעבור את השבת עם הבנה חדשה לגבי חייו והאנשים הסובבים אותו, ויוצא לדרכו לשקם את התחנה שתספק אור גדול לכל האזור עד הריסתה במלחמת הקוממיות ב1948.

"איש החשמל" הוא סרט על איש גדול מהחיים. סיפורו של אדם שהיה עליו להתמודד עם איתני הטבע, הפוליטיקה המסובכת במקום החדש, עמיתיו ואהוביו, אך בראש ובראשונה עם עצמו.