סרט תיעודי ארוך - מעל 60 דק'

17 התחלות על טליה

25 שנים לאחר מותה של השחקנית טליה שפירא, יוצא בנה, הבמאי יונתן בן טובים, למסע בעקבות חייה. יונתן חוקר את העיזבון הגדול שאמו השאירה (יומנים, סיפורים, סרטים, קלטות ועוד) ומקלף את זיכרונותיו שכבה אחר שכבה במסע הארוך אל עבר הרגע המשמעותי של יחסיהם - ימיה האחרונים של טליה. דרך 17 פרקי ההתבוננות שמהווים פסיפס מופשט ורגשי, חוקר יוני את דמות אמו ואת טיב הדיאלוג ביניהם, באמצעות פורמטים שונים ונקודות הסתכלות מגוונות.

 

אח שלי גיבור

תיעוד מסעם של צעירים ישראלים הלוקים בתסמונת דאון, היוצאים בלוויי אחיהם לטיול תרמילאים בצפון הודו. כל אחד מזוגות האחים סוחב איתו מהבית קונפליקט לא פתור, הקשור באופן ישיר למורכבות שמביא איתו אח עם תסמונת דאון לתא המשפחתי. על רקע נופיה הקסומים של הודו, בליווי מוזיקה מקורית של אהוד בנאי, הסרט חושף באופן אינטימי את מערכת היחסים המיוחדת השוררת בין האחים, המתפתחת ומשתנה תוך כדי המסע. האתגרים איתם מתמודדים האחים במהלך המסע הקשה מעוררים השראה ומעלים שאלות מהותיות באשר להתמודדות עם ילד בעל צרכים מיוחדים.

 

בת זונה

הסרט מציג את עולמן של נשים שנפלו כנערות להרואין, זנות וחיי רחוב. ילדיהן נלקחו מהן והן כלואות במעגל ההתמכרות על סף מוות. דרך הסיטואציות הבמאית מוצאת תשובות לשאלותיה, בשל הקשר האישי שלה כילדה שנלקחה כפעוטה מאם שהייתה נרקומנית זונה ונערה.

 

החולמים מבבילון

להקה של צעירים מאשדוד, יוצאי ברה"מ לשעבר, מנסה להגיע לאליפות העולם בברייקדאנס. תוך כדי ההכנות לתחרות, מצטיירת מציאות חברתית של מצוקה גדולה וניכור. מיקסר (בן-27) מפרנס משפחה ותוך כך מנסה לתמוך באחיו הקטנים שנאלצים לחיות עם אם אלכוהוליסטית. פוטר(בן-21) הוא חייל המנסה להמשיך לחלום ולרקוד בעודו מטפל לבדו באמו החולה.

 

המתנחלים

למרות שהרבה כבר נאמר, נכתב וצולם על הסכסוך בין ישראל והפלסטינים, סיפורם של המתנחלים עצמם מעולם לא סופר בשלמותו. מי הם היהודים האלה שעקרו את משפחותיהם כדי לגור באיזור השנוי ביותר במחלוקת בעולם, בתוך ים של שכנים עוינים? מה הניע אותם, וממשיך להניע אותם, לקרוא לחבלי ארץ אלו ביתם, למרות חוסר הוודאות לגבי המשך קיומו של הבית? כיצד המתנחלים מגיבים לגינוי ולזעם של הקהילה הבין-לאומית, וגם של ישראלים רבים, שרואים בהם מכשול לשלום?

 

הסודות של איידה

יצחק נולד בברגן-בלזן בשנת 1945 והגיע כתינוק יתום לאימוץ בישראל. הסרט מלווה אותו בחיפושו אחר אח שמעולם לא ידע על קיומו. הסרט עוקב אחר צעדיהם הראשונים של האחים יצחק ושפסיל במערכת היחסים המתהווה ביניהם, ואחר ניסיונם לפזר את הערפל האופף את עברם המשפחתי, תוך שהם מנסים להתחקות אחר זהותו של אביהם, זהות אשר אמם ממשיכה לעמוד בסירובה לחשוף בפניהם. זהו סיפורם של אנשי מחנות העקורים, אלו שבחרו לחגוג את החיים, לרקוד, לקיים חיים מלאי תשוקה, ולהמשיך הלאה לאחר המלחמה.

 

הרקדן

ואלרי פאנוב, רקדן בלט קלאסי, אחד בדורו, הופיע על בימות המחול החשובות בברית המועצות, בארה"ב ובאירופה. היה לו חיסרון אחד שאותו לא הצליח מעולם לתקן: הוא היה יהודי. הסרט מביא מסע מרגש וכואב של אמן נדיר, מרדף עקשני אחר חירות מוחלטת לרקוד ולחיות. את המחיר האישי לדבקותו בריקוד שילמו נשותיו וילדיו. הסרט "הרקדן" עוקב אחר הישרדותם של פאנוב ורקדניו במציאות הישראלית, וחושף את בדידותו של האמן. בסרט ארכיונים נדירים של ריקוד, שזורים בסיפור אהבה ומסע מרתק של הגיבור ברוסיה.

 

השמאן האחרון

ג‘יימס הוא נער שכל עתידו לפניו, הסובל מדיכאון קליני. לאחר ששום טיפול לא מצליח לעזור לו, הוא מחליט לנסוע ליערות האמזונס בעקבות שמאן המסוגל לרפא דיכאון בעזרת טקס האיווסקה, טקס דתי מסורתי בן מאות שנים. ג‘יימס נאלץ לעזוב הכול ולצאת למסע חיפושים כדי להציל את חייו.

 

ויטה אקטיבה, ביוגרפיה רוחנית של חנה ארנדט

ביוגרפיה אישית אינטלקטואלית של הפילוסופית היהודייה גרמניה, חנה ארנדט, שטבעה את המונח הטעון ומעורר המחלוקת "הבנאליות של הרוע" בספרה של משפט אייכמן.

 

מול התוהו שבה

סרט מסע הנע ביין קבלה, הרואין, ריקוד, וגאולה. במשך 10 שנים צילם ינאי יעקב את חיו ואת חיי אמו משתנים בקיצוניות. אמו ניצולת שואה חוזרת בתשובה שהתחנה עם האדמו"ר מאשלג כשהיא בת 45 והוא בן 85. האדמו"ר לימד אותה את רזי הקבלה ואז הוא נפטר. מאז הרבנית פייגה, עוסקת בלנסות להציל את העולם על ידי הפצת הקבלה. היא רצתה שהוא יהיה למשיח שיעזור לה להושיע את העולם, ובמקום זה בגיל 14 הוא בורח לרחובות תל אביב והופך לנרקומן כשלבסוף הוא מוצא את עצמו קולנוען בירושלים המספר את מסע חייו בסרט החוקר והחותר לעבר המושג בית

 

מיסטר גאגא

הסרט "מיסטר גאגא", שהעבודה עליו נמשכה יותר משמונה שנים, מנסה לפענח את המפגש האקסטטי בין נהרין לבמה, בינו ובין רקדניו ובין היצירות שלו לקהל. על ידי שפה קולנועית מהפנטת, שמורכבת משהייה אינטימית בחדרי החזרות, משיחות עם נהרין, מחומרי ארכיון נדירים – המקיפים את חייו של נהרין מילדותו בקיבוץ, דרך שירותו במלחמת יום הכיפורים ועד עבודתו עם מרתה גרהאם ומוריס בז‘אר - מקטעי מחול ממגנטים ומפסקול מעורר השראה, בונה תומר היימן את דמותו ואת סיפור חייו המרתק של נהרין –עילוי אמנותי ומורה דרך.

 

עד קצה הזריחה

אמו של הבמאי סילבן ביגלאייזן היא בת 95, אך בתוך ראשה היא עדיין בת עשרים - צוחקת, מעשנת, שרה ומנשקת. היא מרותקת למיטה, והוא מבלה לצדה שעות של קרבה, הנעות בין צלילות מוחלטת ודעתנית לבין רגעים של אובדן זיכרון, שבהם היא משתמשת בשפה אחרת: שפת הליטוף. סרט שופע הומור, שמחה ואופטימיות, גם כשהוא נוגע באפשרות הפרידה הקרובה. "אני תמיד נלחמת", אומרת האם. "תמיד יש משהו ששווה בעבורו להחזיק מעמד".

 

פוטו פרג'

תל אביב, דיזנגוף פינת ארלוזורוב. ישראלים רבים חולפים מדי יום על פני חנות הצילום המפוארת שנחרטה בזכרון הקולקטיבי כמקדש של צילומי משפחה וכלות, אך מעטים מכירים את הסיפור שמאחוריו. הבמאי קובי פרג‘, בן הדור הצעיר במשפחה יצא להתחקות אחר ההסטוריה המשפחתית ובעזרת חיטוט בארכיונים הפרטיים מקלף שכבה אחר שכבה ומגלה את קורותיהם של עשרת האחים והאחיות שעלו מבגדד בשנות החמישים וטיפסו בסולם ההצלחה מן המעברה לארמון. בדרכו הוא מנסה לפתור את חידת התפוררותה הכואבת של המשפחה והפרדותם זה מזה.

 

פרינסס שואו

סמנתה עובדת למחייתה כמטפלת סיעודית ומתגוררת לבדה בשכונת עוני קשה בניו-אורלינס. היא נוהגת לחשוף ברשת ביצועים לשירים שכתבה ועושה כל מאמץ לפרוץ לעולם המוזיקה, שמפנה לה עורף פעם אחר פעם. היא לא מעלה על דעתה שבצד השני של העולם יש מישהו שמקשיב לה, שמאמין בה ושעומד להרחיב ללא היכר את מעגל האנשים שייחשפו לשיריה...

 

רבין במילותיו שלו

20 שנה אחרי הרצח-יצחק רבין מספר בעצמו את סיפור חייו הדרמטי. ללא פרשנים וללא מתווכים,מביא הבמאי ארז לאופר את סיפורו של אחד המנהיגים הבולטים ביותר של מדינת ישראל,במילותיו שלו. בשילוב חומרי ארכיון נדירים,קטעי אודיו, מכתבים ותמונות, נארגים בפני הצופה הדרמות האישיות והמקצועיות של חייו: מילדותו,דרך דרכו הצבאית; הקריירה הדיפלומטית שלו כשגריר ישראל בארה"ב וכניסתו לפוליטיקה הישראלית; ועד תקופת חייו האחרונה,שבה עשה מהלכים שהוקעו ע"י ציבור גדול,עד לאותו רגע נורא שגדע באחת את דרכו הפוליטית ואת חייו.

 

תרצה אתר: ציפור בחדר

הסרט מביא, לראשונה למסך, את סיפורה של המשוררת והפזמונאית הישראלית תרצה אתר, אחת הדמויות האהובות, המסקרנות והבלתי מפוענחות של התרבות העברית החדשה. אתר, בתם של אחד מגיבורי התרבות הישראלים של כל הזמנים, המשורר נתן אלתרמן, ושל השחקנית רחל מרכוס, חיברה מאות שירים ופזמונים שחדרו ללבו של הקהל הישראלי, כתבה ספרי ילדים פופולריים ותרגמה מחזות שהועלו על בימות התיאטרון. עם זאת, דמותה השברירית ויפת התואר, וחייה הקצרים ומלאי התהפוכות, נותרו אפופי מסתורין גם שנים רבות לאחר מותה הטרגי בגיל 36.